Netrukus mūsų šalies ledo ritulio istorija bus papildyta nauju puslapiu. Antradienį savo pirmają tarptautinę kelionę pradeda suburta Lietuvos moterų ledo ritulio nacionalinė komanda, startuosianti Tarptautinės ledo ritulio federacijos (IIHF) III diviziono pasaulio čempionate Sofijoje (Bulgarija).
Debiutančių lietuvių varžovėmis gruodžio 4 – 10 dienomis bus Honkongo, Rumunijos, Belgijos, Pietų Afrikos ir turnyro šeimininkės Bulgarijos ledo ritulininkės. Visų tikslas vienas – nuo paties žemiausio laiptelio moterų rinktinių klasifikacijoje palaipsniui kilti aukštyn.
Pasak Lietuvos rinktinės vyriausiojo trenerio asistento Mauro Baltrukonio, būsimas varžoves nacionalinės komandos strategų štabas stebėjo jau seniai, o tas ir leido apsispręsti dėl pagrindinio žingsnio – burti moterų rinktinę.
„Matėme video apžvalgą ir net pilnas rungtynes, kaip žaidžia mūsų būsimos priešininkės. Galimybė stebėti mums padėjo nuspręsti, ar dalyvausime. Tada supratome, kad tikrai galime žaisti ir rezultatas nebus 0:20, o galime ir laimėti, parodyti save, pakovoti. Tad matėm, stebėjom, analizavom“, - ledoritulys.lt sakė M.Baltrukonis.
M.Baltrukonio teigimu, net ir naujai buriant nacionalinę komandą, Lietuvos strategai turėjo iš ko rinktis, nors ir ne visų ledo ritulio žaidėjų patirtys buvo vienodos.
„Pasirinkimas buvo didelis, nes atvažiavo merginos iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Elektrėnų. Kaip ir vyrų sporte, nėra taip, kad visa komanda yra lygi. Lygis kažkiek skiriasi, vienos merginos nuo vaikystės čiuožia ir žaidžia, kitos pradėjo prieš kelis ar penkerius metus. Mūsų rinktinėje pirmas ir antras penketas kažkiek skiriasi nuo trečio ir ketvirto, bet tai yra visiškai normalu - taip yra visur. Kiekvienas penketas turi skirtingas užduotis. Vienas penketas gerai puola ir turi mušti įvarčius, kitas - turi apsiginti ir nepraleisti. Juk komandinis rezultatas susideda ne tik iš to, kiek tu įmušei, bet ir kaip apsigynei. Kadangi yra ne vienas tikslas, tai ir kiekvienas penketas turi savo užduotį. Penketus sudarome ne pagal lygį, o pagal tikslus“, - kalbėjo M.Baltrukonis, su moterų ledo rituliu susipažinęs prieš beveik penkerius metus, kuomet iš kito trenerio ir Lietuvos rinktinės žaidėjo Artūro Katulio perėmė vadovavimą Vilniaus „Hockey Stars“ moterų ledo ritulio komandai, dabar rungtyniaujančiai Latvijos moterų čempionato B divizione.
Moterų rinktinė - pribrendęs žingsnis
Kaip ledoritulys.lt pasakojo M.Baltrukonis, Lietuvos moterų ledo ritulys strategiškai eina per tam tikrus gyvavimo etapus – pradžioje buvo suburtos moterų ledo ritulio komandos, atsirado treniruotes lankančios mergaitės, jos įsiliejo į Nacionalinę vaikų ledo ritulio lygą. Taip prieitas sprendimas rinkti stipriausias merginas ir siekti rezultatų tarptautiniu mąstu.
„Kai pradėjau dirbti Sostinės ledo ritulio akademijoje, treneris Artūras Katulis jau treniravo moterų komandą. Tačiau tuo metu ekipa neturėjo tikslų - merginos buvo susibūrusios pačiuožti, pažaisti ledo ritulį. Tačiau su laiku tikslai atsirado ir aš taip pat pradėjau dirbti su "Hockey Stars". Tada įsibėgėjome, aš tapau pagrindiniu treneriu. Kiekvienais metais mes augome, merginų daugėjo, augo ir norai, ir reikalavimai. Ir priėjome prie to, kad atsirado moterų rinktinė. Tai nesusiję tik su „Hockey Stars" komanda, tačiau „Hockey Stars" tapo jos dalimi“, - ledoritulys.lt pasakojo Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinės vyriausiojo trenerio asistentas.
„Hockey Stars" pastoviai treniruojasi 24 merginos, tačiau prieš dvi savaites komanda pasiekė rekordą, kai į treniruotes susirinko 32 žaidėjos.
„Ir šįmet daug naujokių, nes akivaizdu - ledo ritulys populiarėja. Vyksiantis čempionatas irgi suteikia daug dėmesio. Tai į naudą visam ledo rituliui“, - kalbėjo M.Baltrukonis, kartu su kitais strategais Linu Paražinsku ir anksčiau su Lietuvos vyrų rinktine dirbusiu ir kelialapį į IA divizioną 2018 m. iškovojusiu vokiečiu Berndu Haake sudarysiantys moterų nacionalinės komandos trenerių štabą. Būtent šis 73-ejų specialistas, padėjęs ne vienam Lietuvos ledo ritulininkui profesionaliame kelyje, vėl ištiesė pagalbos ranką Lietuvos ledo rituliui buriant moterų komandą. Anksčiau moterų komandas treniravęs B.Haake negaili patarimų ir M.Baltrukoniui.
Anot ir paties profesionaliai žaidžiančio ir Lietuvos pirmenybėse „Hockey Punks“ marškinėlius vilkinčio M.Baltrukonio, B.Haakė lankėsi moterų treniruotėse Vilniuje, vykdavo į Elektrėnus ir visada turėjo patarimų, susijusių su moterų treniravimusi ir tobulėjimu ant ledo.
„Darbas su moterimis skiriasi nuo darbo su vyrais ar vaikais. Mes apie tai kalbėjome su vyriausiuoju treneriu Haake. Iš tikrųjų, Haakė turi tiek patirties ir mus mokė, sakė, ko negalime, kokių pratimų negalime duoti moterims, kokių judesių. Moterų treniruotėse yra ir daug psichologijos, bendradarbiavimas irgi skiriasi. Tad tikrai iš Haakės sužinojau daug moterų ledo rituliui būdingų dalykų - kaip dirbti geriau ir produktyviau“, - sakė M.Baltrukonis.
Svajonė virtusi realybe
B.Haakės įtaka ir dalinimasis patirtimi pasiekė ne tik M.Baltrukonį, bet ir Lietuvos moterų rinktinės puolėją Sabiną Zakharchenko. Būtent komunikabilus vokietis ją užkalbino po bendros čiuožimo sesijos.
„Taip sutapo, kad tuo metu vyko Lietuvos rinktinės pasiruošimas pasaulio čempionatui. Treneris Haakė buvo atvykęs į vaikų treniruotes ir mane pastebėjo čiuožiant. Po sesijos užkalbino, paklausė ar kur nors čiuožiu papildomai, pagyrė, kad pakankamai gerai sekasi čiuožti ir paklausė, galbūt norėčiau padėti pradentiesiems vaikučiams ant ledo“, - ledoritulys.lt pasakojo Sabina.
Tuo metu mergina dar nenutuokė, kad ši pažintis su B.Haake bus neatsitiktinė.
„Dar po kelių dienų laisvos čiuožimo sesijos metu pričiuožė vaikinukas ir paklausė, ar nenorėčiau prisijungti prie mėgėjų komandos ir pabandyti žaisti. Tuo metu toje komandoje jau buvo viena mergina. Susirinkau tėčio seną aprangą, o ją teko izoliacija apvynioti, kad laikytųsi, parašiau treniruotes jau lankančiai merginai ir prisijungiau prie vyrų mėgėjų treniruočių“, - apie kelią link Lietuvos rinktinės pasakojo Elekrėnų „HC Amber“ komandos aprangą ir Latvijos moterų čempionato A divizione žaidžianti S.Zakharchenko.
Kaip prisimena ji, pažintis su ledo rituliu jai prasidėjo būnant 5-6 metų, kuomet Elektrėnų ledo rūmuose ją ant pačiūžų „pastatė“ tėtis. Po to ilgą laiką mergina nečiuožė iš vis.
„Man didelę įtaką padarė Berndo padrąsinimas. Ir nors ir prieš tai turėjau norą išbandyti ledo ritulį, niekur apie tai neradau informacijos. Vienintelis dalykas, ką buvo pavykę rasti, tai tik žinią apie merginų, jau žaidžiančių ledo ritulį, susitikimą Elektrėnuose“ , - sakė ledo ritulininkė.
Bet, jei yra noras, visada bus ir tikslai bei galimybės jų siekti. Toliau, kaip pasakoja Sabina, svajonės pradėjo virsti realybe.
„Praėjus kuriam laikui, ir jau lankant treniruotes su vyrais, Lietuvos federacijos organizuojamoje mergaičių dienoje mes visos kartu susibūrėme į vieną komandą, tada prisijungė ir daugiau norinčių žaisti merginų. O pasirodo jų buvo tikrai nemažai, tiesiog pradžioje - visos „išsibarsčiusios", iš skirtingų miestų. Bet kai noras didelis - atstumas ne kliūtis. Ir nors, pradėjus treniruotis su vyrais, savo merginų penketas atrodė nepasiekiama svajonė, tai tas, kas vyksta dabar, kartais tikrai atrodo kaip sapnas“, - ledoritulys.lt teigė jau visai netrukus tarptautinėje arenoje debiutuosiančios Lietuvos rinktinės narė.
Jai antrino ir kita Lietuvos rinktinės žaidėja, „HC Amber“ komandos, kurios pagrindu sudaryta Lietuvos moterų rinktinė, ledo ritulininkė Karina Tarulytė, pradėjusi čiuožti prieš keturiolika metų.
„Tuo metu buvo trenerė Jūratė Ruliavičienė. Nuėjau pas ją pačiuožti kelis mėnesius ir ji išvažiavo į JAV. Buvo labai gaila, kad taip trumpai viskas vyko, nes man labai patiko. Tada sužinojau, kad Kaune prasidėjo treniruotės, tai nuvažiavau ir pamėginau“, - apie savo kelionę link Lietuvos rinktinės pasakojo K.Tarulytė.
Jai kiekvienos varžybos reiškia daug, nes turi galimybę atstovauti savo šalį.
„Labai džiaugiuosi. Nesvarbu, kur žaidžiu. Kad ir kaimyninėje Latvijoje“, - ledoritulys.lt sakė K.Tarulytė.
Komanda - viena didelė šeima
Pasak Elektrėnų „HC Amber“ komandos narių, merginos bendrauja ne tik aikštelėje, bet ir už jos ribų, o tai sudaro palankią vidinę atmosferą nacionalinėje komandoje.
Bendras ryžtas ir tikslas kainuoja daug laisvo laiko, praleidžiamo komandos išvykose - o ten neapsieinama ir be nuotykių.
„Smagių ir nutrūktgalviškų idėjų tikrai netrūksta, ypač, kai su visa komanda išvykstame į turnyrus ar varžybas ir visą laiką leidžiame kartu“, - pasakojo Sabina, iškart prisiminusi fontano istoriją, nutikusią Latvijos Tukums miestelyje.
„Kažkuriai iš mūsų šovė mintis, kad būtų gerai pažiūrėti, ar toks jau šaltas fontano vanduo. Štai po kelių akimirkų visos merginos su rūbais maudėsi fontane, į kurį aš tikrai nebuvau pasiruošusi šokti - galvojau: "Tikrai nelipsiu!". Bet su ta mintimi girdžiu komandos draugės balsą: "Sabina, ateik!". Nedvejodama nusiaviau batus ir šokau į tą fontaną. Gerai, kad nakvynės vieta buvo šalia, nes visgi veiksmas vyko viduryje rudens“, - komandos nuotykius prisiminė S.Zakharchenko.
Mergina prisiminė, jog teko pakliūti į situaciją, kai buvo patikrintas komandos trenerės budrumas.
„Išvykoje gyvenome viešbutyje ir trenerė griežtai liepė grįžti į kambarius iki nustatymo laiko. Šiek tiek užsivėlinusios su kambarioke bandėme įsėlinti nepastebėtos, bet trenerė buvo budresnė. Kaip bausmę už vėlavimą turėjome padaryti dešimt kulversčių pirmyn ir atgal. Man teko juos atlikti ir už kambariokę, nes kulversčiai nebuvo jos stiprioji pusė (juokiasi). Tikriausiai nesunku įsivaizduoti tą vaizdą, kai vidurnakty viešbučio koridoriuose vyksta toks veiksmas. Žinoma, visa tai juoko formoje. Juokingas ir tas faktas, kad visai neseniai išvykoje su ta pačia kambarioke gavome kambarį, kurio, matyt, durų kortelės mechanizmas buvo sulūžęs ir kaskart atidarius duris ilgiau nei penkiom sekundėm durų signalizacija pradėdavo kaukti. Sutapimas? Nemanau“, - pasakojo Sabina.
Jos teigimu, komanda – viena didelė šeima, o kartu praleistas laikas yra neįkainojamas ir atsiminimai ilgam išlieka.
Įsimintiną įvykį papasakojo ir K.Tarulytė, kuriai šis sezonas „HC Amber“ ekipoje – jau ketvirtas.
„Komandos narė Jolita vairavo tėvų mašina į Latviją ir sumanė sustojus nesėkmingai užtraukti rankinį. Truputį "granata" palūžo. Bet buvo servisas, patikrino ir, ačiū Dievui, ne viskas taip blogai išėjo. Penkios merginos važiavome, sėkmingai įveikėm likusį kelią ir grįžom namo“, - ledoritulys.lt pasakojo Lietuvos rinktinės garbę ginsianti K.Tarulytė.
Rinktinės vyriausiojo trenerio asistento M.Baltrukonio teigimu, į nacionalinę komandą surinktos žaidėjos supranta, kokio tikslo sieks ir tą žinojo dar vasarą, kada buvo paskelbtos kandidatėmis. Pats profesionalaus ledo ritulininko kelią praėjęs ir Lietuvos vyrų komandą atstovaujantis „Hockey Punks“ puolėjas įspėjo moteris, kad nebus lengva ir jos privalo ne tik dirbti, bet ir laikytis griežtų taisyklių ir rėžimo.
„Moterys laikosi sportinio režimo, nes jos įsijungė į profesionalų gyvenimą. Visi treneriai apie tai kalbėjo. Maistas turi būti geras, tuo metu - teisingas, miegas, poilsio režimas. Rinktinės kandidatės jau nuo vasaros galėjo tą pajausti, nes treniravosi, buvo duotos užduotys. Vasarą buvo daug bėgimo, treniruočių kojoms, o dabar viskas yra dar rimčiau ir aktyviau. Kiekviena rinktinės žaidėja moka save kontroliuoti, tą daro ne tik rinktinėje, bet ir grįžusi namo. Visos prisižiūri, yra suaugusios moterys ir supranta vardan kokio tikslo atvyko“, - kalbėjo M.Baltrukonis.
Planas - ledo ritulio populiarinimas tarp mergaičių
Pirmasis žingsnis jau žengtas ir Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinė jau kitą savaitę bus įrašyta į IIHF metraščius. O kokie toliau planai laukia moterų ledo ritulyje ir koks gali būti Lietuvos vaidmuo?
„Aš ne kartą internete esu stebėjęs kaip žaidžia geriausios pasaulio moterų ledo ritulio rinktinės, tad favoritų lygis - labai aukštas. Šalys, kur ledo ritulys populiari sporto šaka, moterys sportuoja kiekvieną dieną, turi sąlygas. Tai prasideda nuo vaikystės - vaikai eina, merginos eina, tobulėja kasmet. Taip nuo vaikystės iki moterų rinktinės. Mes tokios sistemos dar neturime, bet yra keli geri pavyzdžiai - yra komandos, yra jaunos žaidėjos vaikų lygose, yra atskira mergaičių komanda Sostinės ledo ritulio akademijoje. Su Haake esame kalbėję apie ateitį, kas bus toliau, kai startuosime čempionate. Mes matome, kad komandos savo sudėtyse turi merginų. Kaip pavyzdys, „Hockey Punks" akademija savo sudėtyje jau turi dvi merginas, kurios sportuoja, joms - 13 metų. Tai Emilija ir Viktorija - joms patinka ledo ritulys, jos jau padeda ir „Hockey Stars" komandai, rungiasi su vaikais, su berniukais. Mes tikrai matome, kad ateityje moterų rinktinė turės iš ko rinktis. Gal ne šiais metais, bet visai netrukus“, - apie ateitį kalbėjo M.Baltrukonis.
Pasak M.Baltrukonio, jau po trejų metų jo minėtoms merginoms bus 16-a ir jos galės būti rinktinės kandidatėmis.
„O dar bėgant laikui žaidėjų atranka tik plėsis - yra Kaune pora merginų, Sostinės ledo ritulio akademija turi, „pankai", Klaipėda. Žaidžiančių mergaičių tik daugėja“, - ledoritulys.lt kalbėjo treneris.
Nori pamatatyti, koks Lietuvos lygis
M.Baltrukonis stengiasi paneigti mitą, kad ledo ritulys yra grubus ir vyriškas sportas.
„Pirmiausia ledo ritulys yra sveikata. Nesvarbu ar berniukams, ar mergaitėms. Jį smagu žaisti. Vaikui ant ledo yra linksma. Man dar neteko matyti, kad ant ledo vaikas nesišypsotų. Visi galvoja, kad ledo ritulys yra tik vyriškas sportas, nes jame yra daug kontakto. Tai netiesa. Moterų ledo ritulys skiriasi taisyklių traktatu. Saugumas yra didelis - apsaugos sveria net 12 kilogramų ir apsaugo nuo skausmingo kontakto. Kontaktas yra draudžiamas, žaidžiama tik su rituliu ir su lazda. Negalima stumdytis ar prispausti. Merginos ant šalmų neturi vizoriaus, žaidžia su grotelėmis. Tad šį mitą paneigčiau, nes sportas ir saugus, ir moterims tinkamas“, - sakė M.Baltrukonis.
Paklaustas, su kokiais tikslais rinktinė išskrenda į Bulgariją, M.Baltrukonis teigė, kad galutinis tikslas – pirma vieta.
„Bet kadangi tai startas, tai tikslas - nebūti paskutiniais, sužaisti ir laimėti vieną, dvi ar tris rungtynes. Tai toks ir tikslas šiais metais. Ir, aišku, jei plačiau žiūrint, norime pamatyti, kaip žaidžia kitos komandos iš viso pasaulio ir koks yra mūsų lygis. O tada - toliau dirbti, kad lygis būtų dar aukštesnis“, - teigė moterų komandai „Hockey Stars“ vadovaujantis strategas.
Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinės startas pirmenybėse yra anksčiau padarytų darbų rezultatas, jau kuriantis naujus tikslus.
„Kai su treneriais kalbame, tai moterų ledo ritulyje svajojame apie bendrą moterų lygą Baltijos šalyse, kur būtų ekipos iš Lietuvos, Latvijos, Estijos. Toks yra ir tikslas, ir svajonė. Taip pat, kad augtų žaidžiančių mergaičių ir merginų skaičius, kad tėvai suprastų, kad vaikams tai yra smagus ir saugus sportas. Ir, aišku, rezultatai - norisi, kad visas pasaulis žinotų, kad ir Lietuvoje moterys moka ir gali žaisti ledo ritulį“, - planais dalinosi M.Baltrukonis.
Skirtingi vadovavimo stiliai
Pabaigai M.Baltrukonio paklausėme, kuo skiriasi vyrų, vaikų ir moterų treniravimas ir ar nesusiduria su sunkumais, kuomet po vaikų treniruočių Sostinės ledo ritulio akademijoje tenka nurodymus dėstyti moterims. „Hockey Punks“ žaidėjas pripažino, jog šiuo atveju staigus rolės keitimas yra neišvengiamas.
„Yra toks dalykas, apie ką turiu pagalvoti. Visgi reikia tuos žodžius pasakyti taip tiesiai, kad patektų į „galvą". Tad man tenka perjungti režimą. Buvo ir situacijų, kad pasakiau griežčiau, o tada galvoju - gal reikėjo kitaip. Bet buvo ir tokių, jog gaunu pasakymų, kad per lengvai pasakiau, reikėjo stipriau ir rimčiau. Tačiau merginos - jos supranta. Geriau emocingas treneris. Net nežinau, kokioje komandoje, nesvarbu moterų, vaikų ar vyrų ledo ritulys, galėtų būti treneris su akmeniniu veidu, be emocijų, visada vienodas. Treneris neturi būti perdėtai emocionalus, bet emocijas rodyti privaloma. Kartais net pyktį. Kartais reikia rimto veido, kartais šypsenos, kuri pagiria atliktą veiksmą“, - ledoritulys.lt sakė M.Baltrukonis.
Galbūt M.Baltrukoniui emocingai pakėlus balsą prieš komandos moterį teko išklausyti jos vyro priekaištų dėl per aukšto tono?
„Tokie atvejai buvo, tik iš kitos pusės (juokiasi). Vyras reagavo kitaip – sako: „Dar griežčiau sakyk, nes joms to reikia“. Tad žaidėjos vyras tą skatino, liepė parodyti, kad reikalauju iš jų“, - pasakojo M.Baltrukonis.
Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinės startas pasaulio čempionate Sofijoje (Bulgarija) – gruodžio 4 d. kovoje prieš Honkongo ledo ritulininkes.